Silny wzrost chińskiego eksportu prawdopodobnie zmniejszył się w lipcu w związku z przyspieszeniem liczby przypadków COVID-19 na całym świecie i utrzymującą się silną presją na globalne łańcuchy dostaw, wynika z sondażu agencji Reuters opublikowanego w piątek.
Chociaż istnieją oznaki silnego ożywienia przemysłowego w Chinach w pierwszej połowie roku, które może nieco wyhamować, popyt za granicą w ostatnich miesiącach pozostał silny, mimo że fabryki w wielu krajach wracają z blokad.
W porównaniu z gwałtownymi spadkami rok temu, główne statystyki handlowe są również wspomagane przez statystyczne efekty bazy.
Oczekuje się, że eksport wzrósł w lipcu o 20,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, według mediany prognozy przeprowadzonej przez Reutersa wśród 21 ekonomistów, w porównaniu z 32,2% wzrostem w czerwcu.
Sondaż pokazał, że import prawdopodobnie wzrósł w ubiegłym miesiącu o 33,0% rok do roku, w porównaniu do 36,7% wzrostu w maju. Pomimo chińskich prób schłodzenia rosnących cen surowców, ceny surowców pozostają wysokie.
Eksport rósł znacznie szybciej niż oczekiwano w czerwcu, ponieważ solidny globalny popyt, spowodowany złagodzeniem blokad i szczepień, przyćmił epidemie nowych wirusów i opóźnienia w portach.
Jednak ogólny wzrost handlu w drugiej co do wielkości gospodarce świata może spowolnić w drugiej połowie 2021 r., ostrzegł w zeszłym miesiącu urzędnik celny.
„Wzrost eksportu prawdopodobnie jeszcze bardziej zwolnił w lipcu, zarówno w ujęciu rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca… Korea odnotowała również słabszy wzrost importu z Chin. Tajfun wokół delty rzeki Jangcy mógł również zmniejszyć całkowity wzrost handlu w miesiąc z powodu zakłóceń w portach” – powiedzieli analitycy Goldman Sachs w notatce.
Eksporterzy zmagają się z wyższymi kosztami transportu i utrzymującymi się wąskimi gardłami logistycznymi.
Przyspieszenie epidemii koronawirusa wariantu delta w kilku krajach, w połączeniu z klęskami żywiołowymi, wywarło ogromną presję na globalne łańcuchy dostaw i spowolniło globalny czas obsługi kontenerów.
Chiny poinformowały w piątek o najwyższej dziennej liczbie nowych przypadków koronawirusa w obecnej epidemii wynoszącej 124, napędzanej wzrostem liczby infekcji przenoszonych lokalnie w coraz większej liczbie miast.
„Następne dwa tygodnie będą miały kluczowe znaczenie dla sprawdzenia, czy Chiny nadal skutecznie radzą sobie z wariantem Delta. W każdym razie konsumpcja, zwłaszcza turystyka letnia, znajduje się pod silną presją” – powiedział Larry Hu z Macquarie Capital Limited w notatce. …
Aktywność fabryk w Chinach rozwijała się w lipcu w najwolniejszym tempie od 17 miesięcy, ponieważ wyższe koszty surowców, konserwacja sprzętu i ekstremalne warunki pogodowe zaważyły na działalności gospodarczej, zwiększając obawy o spowolnienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata.
Przewiduje się, że nadwyżka handlowa w lipcu wyniesie 51,54 mld USD, z 51,53 mld USD w czerwcu, jak wynika z sondażu. Dane zostaną opublikowane w sobotę.